Svjetski dan svjesnosti o autizmu obilježava se 2. travnja svake godine kako bi ljudi razumjeli i prihvatili osobe s autizmom, poticali podršku širom svijeta i nadahnuli ljude. Dan je koji širi dobrotu i svijest o autizmu.

Poruka glavnog tajnika UN-a za 2021. godinu je: Dok zajedno radimo na oporavku od pandemije COVID-19, jedan od ključnih ciljeva mora biti izgradnja sveobuhvatnijeg i pristupačnijeg svijeta koji prepoznaje doprinos svih ljudi, uključujući osobe s invaliditetom.

Kriza je stvorila nove prepreke i izazove. Ali napori na ponovnom uspostavljanju globalne ekonomije nude priliku za ponovno zamišljanje svijeta kao mjesta u kojem bi raznolikost, uključenost i pravednost postali stvarnost.
Oporavak je također prilika da se preispitaju naši sustavi obrazovanja i osposobljavanja kako bi se osobama s autizmom pružile mogućnosti da ostvare svoj potencijal.
Svjetski dan svjesnosti o autizmu 2021: Tema
Obilježavanje Svjetskog dana svjesnosti o autizmu 2021. godine riješit će ova pitanja putem virtualnog događaja koji će uključivati moderirane panel diskusije s pojedincima iz autističnog spektra koji su i sami iskusili izazove života s autizmom.
Povijest
Generalna skupština Ujedinjenih naroda jednoglasno je proglasila 2. travnja Svjetskim danom svjesnosti o autizmu kako bi naglasila potrebu da se pomogne poboljšati kvalitetu života osoba s autizmom kako bi mogli voditi cjelovit i smislen život kao sastavni dio društva. 2008. godine na snagu je stupila Konvencija o pravima osoba s invaliditetom, potvrđujući temeljno načelo univerzalnih ljudskih prava za sve.

Autizam je cjeloživotno neurološko stanje koje se očituje tijekom ranog djetinjstva, bez obzira na spol, rasu ili socioekonomski status. Pojam spektar autizma odnosi se na niz karakteristika. Ono što znamo sigurno jest da se u osobama s autizmom krije puno toga te da ih tek trebamo upoznati. Oni su za nas veliki izazov kojem za sad ni mi kao pojedinci a ni društvo u cjelini nije doraslo.
Evo nekoliko prekrasnih citata o autizmu, koji nam pokazuju koliko su ta djeca i ljudi posebni.

Autizam nije invaliditet, to je druga sposobnost – Stuart Duncan
Svi su geniji. Ali ako ocjenjujete ribu prema njenoj sposobnosti da se penje na drvo, ona će cijeli život živjeti vjerujući da je glupa – Albert Einstein
Autizam, poput duge, ima svijetlu i tamnu stranu, a iako može značiti loše vrijeme, može biti i lijepa! – Stuart Duncan
Drugačiji sam, nisam manji – Temple Grandin
Reci mi i zaboravim. Nauči me i sjećat ću se. Uključi me i učim – Xunzi
Ne znam nikoga tko je čisto autističan ili čisto neurotipičan. Čak i Bog ima nekih autističnih trenutaka, zato se planeti okreću – Jerry Newport
Nemojte misliti da se iza autizma ‘skriva’ neko drugo, bolje dijete. To je tvoje dijete. Volite dijete ispred sebe. Ohrabrite njegove snage, slavite njegove hirove i poboljšajte njegove slabosti, onako kako biste to učinili s bilo kojim djetetom – Claire LaZebnik
Nada je najveća stvar za mame autista. Nada je ono što nas ujutro digne iz kreveta. U misiji sam roditeljima reći da postoji način – Jenny McCarthy
Autizam se definira promatranjem ponašanja. I svatko na ponašanje gleda drugačije – John Donvan
Ne mora sve što iskorači iz reda i zbog toga je „nenormalno“, biti nužno i „inferiorno“ – Hans Asperger